Barion Pixel

Vényfelírás mellműtét után

VÉNYFELÍRÁS

MELLMŰTÉT UTÁN

Fontos változás november 1-től! Már a gyógyászati segédeszközök vényeit is fel lehet tenni a felhőbe, fontos azonban, hogy a 21-essel kezdődő vonalkóddal kezdődő papírvény illetve 27-essel kezdődő vonalkóddal rendelkező felírási igazolásra adható ki a segédeszköz üzletekben, a 22-essel kezdődő NEM használható az csak a patikákban!

Mi írható fel mellműtött nőknek vényre?

Továbbira is írható az ISO 10-es, vagyis funkcionális megjelölés. Amennyiben konkrét terméket ír fel a szakorvos, úgy fontos, hogy a helyettesíthetőséget NE zárja ki.
  1. Ideiglenes mellprotézis 1 db – ez a súly nélküli formázott textil forma közvetlenül műtét után, oldal megjelöléssel írható (ISO kód: 06 30 18 03 03)
  2. Szilikonos mellprotézis, teljes 1 db – teljes emlőeltávolítás (masztektómia) utáni végleges ellátás, oldalanként kell külön vényre felírni, ha mindkét oldalra szükséges (ISO kód: 06 30 18 06 03)
  3. Szilikonos mellprotézis, részleges 1 db – emlőmegtartó műtétek utáni végleges ellátás, oldalanként külön vényre, ha mindkét oldalra szükséges (ISO kód: 06 30 18 06 06)
  4. Protézistartó melltartó, extra 2 db – az „extra” megjelölés nem méretet jelöl, ezzel a felírással lehetőség nyílik jóval többféle melltartóból történő kiszolgálásra, ezen belül a „normál” kategóriába sorolt melltartókéra is (ISO kód: 09 03 24 03 06)

Milyen időnként jár új protézis és melltartó?

A fenti mennyiségek évente, vagy 12 hónapra járnak, vagyis nem naptári évre számolják. Utólagosan nem írható fel természetesen

Ki írhatja fel a vényt?

A vényeket sebész, klinikai onkológus, radiológus szakorvos írhatja fel (nem csak kórházban, szakrendelésen is)

Meddig érvényes a felírt vény?

A felírt vény 90 napig érvényes, vagyis nem három hónapig! A 90 napba viszont a felírás napja is beleszámítandó, és figyelni kell a 31-es hónapokkal is!

Sokat híztam a kezelések alatt, kicsi lett a kiváltott melltartó és protézis, de még nem járt le az egy év, mit tegyek?

Nyugodtan forduljon orvoshoz, ÁLLAPOTVÁLTOZÁS megjelöléssel egy éven belül is felírható eszköz, ha valaki hízott vagy fogyott, esetleg időközben újabb műtéten esett át, és más méretű/formájú segédeszközre van szüksége.

Jóindulatú daganattal műtöttek, felírható a melltartó és protézis?

Igen. Az emlőműtét utáni segédeszközök felírásának indikációi: fejlődési rendellenesség, teljes emlőamputáció, ill. részleges mellprotézisek esetén az emlőmegtartó műtétek

Közgyógy igazolvánnyal rendelkezem, kaphatom-e ingyen a termékeket?

Amennyiben a vényen feltüntették a „közgyógy” jogcímet, a közgyógy igazolvány számát és határidejét, úgy számos termék (nem mind) térítésmentesen jár a közgyógy ellátottaknak.

Kötelező-e ráírni a vényre a kiválasztott termék nevét?

A parókák, mellprotézisek és melltartók esetében úgynevezett ISO 10-es felírás működik, ami lehetőséget biztosít arra, hogy a semleges felírás (korábban felsorolt funkcionális megnevezések) mellett a beteg az alkatának, műtéti megoldásnak és életmódjának megfelelő terméket válassza bármely szerződött szolgáltatótól.

Amennyiben mégis név szerinti felírást választ az orvos, úgy a „nem helyettesíthető” rubrikát ne ikszelje be, ezzel adjon lehetőséget a helyettesíthetőségre, amennyiben betegének más típus válik szükségessé a próba során.

Hol válthatom be a vényt?

A vényt bármelyik gyógyászati segédeszköz üzletben be lehet váltani. Érdemes viszont olyan üzletet választani, ahol megfelelő választék áll rendelkezésre a próbához.

A Női Egészség Centrum szaküzlete kifejezetten a mellműtöttek ellátására szakosodott, az ország egyik legnagyobb készletével rendelkező tanácsadó hely.

További információért hívja tanácsadóvonalunkat: 70 384 4141

Forrás: 14/2007 (III.14.) EüM rendelet a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba történő befogadásáról, támogatással történő rendeléséről, forgalmazásáról, javításáról és kölcsönzéséről 2013. XI. 20. mód